online randevutedavi ücretleri
biz sizi arayalım

Varis Sporla Geçer mi?

Aslında tüm insanların günlük en az 30 dakika ayırarak yapması gereken spor nedense bir süre sonra ya yaş ilerleyince ya da herhangi bir sağlık sorunuyla karşı karşıya kalınca akıllara gelen bir faktördür. Düzenli olarak yapılacak olan yürüyüş, koşu, bisiklet veya yüzme gibi aktiviteler insan sağlığını olumlu yönde etkilemekte ve bir çok sağlık sorunundan korumaktadır. İş veya özel hayatı yorucu geçen kişiler yalnızca 20-30 dakika yürüyüş ile bile avantaj sağlayabilirler.

varis spor ile gecer mi

Konumuz varis ve insanların en çok merak ettikleri unsurlardan biri de varis ile sporun ilişkisi. Bu konu hakkında arama motorları üzerinde spor varise iyi gelir mi, varis spora engel mi gibi bir bir çok soruyla karşılaşılmaktadır.

Varisi olan ve yoğun iş ya da özel hayat temposu olan kişiler günlük yürüyüşler gerçekleştirebilirler. Bunun dışında vakti olan kişiler hem yürüyüş yapabilir, hem de ev ortamında bacak egsersizleri gerçekleştirebilmektedir. Bu egsersiz veya yürüyüşler bacaklarda kan dolaşımının oluşumuna yardımcı olacak ve kişide büyük derecede rahatlık meydana gelmesine yardımcı olacaktır.

Mümkün olduğunca yürüyün
Damar genişlemesi rahatsızlığı ile karşı karşıya kalmış olan kişilerde gün içerisinde akşama doğru artan ağırlık ve yorgunluk hissi oluşmaktadır. Bu hisleri olan kişiler bir an önce eve giderek, dinlenme gereksinimi duyarlar. Bu yorgunluktan dolayı içlerinden adım bile atmak gelmemektedir. Fakat az önce de dediğimiz gibi yapılacak olan düzenli yürüyüşler büyük oranda fayda sağlayacaktır. Zaten kişi yürümeye alıştıktan sonra hiç zor gelmeyecek, hissettiği rahatlık ile bu aktiviteyi sürekli yapmak mecburiyeti duyacaktır.

İstirahat esnasında bacaklarınızı yukarıda tutun
Spor aktivitelerinin dışında yapılması gereken en önemli faktör evinizde istirahat ettiğiniz sırada bacaklarınızın yukarıda durmasıdır. Varis rahatsızlığı ile karşı karşıya kalan kişiler bacaklarını yukarıda tuttuklarında kan dolaşımının oluşumuna yardımcı olmakta ve iyi bir derecede rahatlama hissetmektedirler. Bacakların sürekli yukarıda tutulması zor olabildiğinden bacakların altına minder konularak destek alınabilir. Bu şekilde yatmak büyük oranda olumlu etkileyecektir.

Hareketsiz kalmayın
Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle birlikte çalışılan mesleki sektörlerde gelişmiş bulunmaktadır. Buna istinaden insanlar biraz daha kolaylıklarla karşılaşsada sürekli olarak oturmaları veya ayakta durmaları gerekebiliyor. Dolayısıyla varis oluşumuna sebep olan en temel faktörde hareketsiz durmak olduğundan buna karşı önlem almak gerekiyor. Örneğin sürekli oturarak çalışan biri belli zaman aralıklarlarında kalkarak hareket etmeli dolaşmalıdır. Aynı şey sürekli ayakta hareketsiz olarak duran insanlar için de geçerlidir. Kan dolaşımının olması ve bacaklarda ki basıncın azalması için mutlaka hareket edilmelidir. Bunun için arada bir tur atılmasında ve çalışırken bir şekilde ayak ile bacakların hareket ettirilmesinde fayda vardır.

Yüzmek olabildiğince fayda verir, fakat güneşlenmemek gerekir
Yine bir spor türü olarak kabul edilen yüzme çok iyi derecede yarar sağlamaktadır. Fakat havuz ya da denizden çıktıktan sonra güneş ışınlarına maruz kalınacak şekilde yatmak, oturmak ya da güneşlenmek varisleri olumsuz yönde etkilemektedir. Yani yüzme aktivitesinden sonra kesinlikle güneş altında durulmaması gerekmektedir. Aynı faktör sauna ve hamam için de geçerlidir. Bu ortamlarda sıcak olduğundan dolayı kaçınılmalı ve kullanılmamalıdır. Aksine soğuk su uygulanması çok iyi gelmektedir.

Varis çorapları kullanılabilir
Her ne kadar konumuz spor ve varis olsa da, rahatlatıcı özellikleri olduğundan dolayı varis çorabına da değinmekte fayda var. Varis çoraplarının ağrı, sızlama, kramp ya da yanma gibi şikayetlere karşı iyi geldiği bilinmekte ve doktorlar tarafından da tavsiye edilmektedir. Bir çok insan ise varis şikayetlerinin azaldığını dile getirirken varis çoraplarının çok sıkıcı ve baskı yaptığından şikayetçi olmaktadır.

Özet olarak yürüyüş, bisiklet, yüzme ve yapılacak bacak egsersizlerinin varislere çok iyi geldiğini dile getirdik. Bunların dışında çalışılan esnada hareketsiz kalmamaya özen göstermeli, sauna, hamam ve plaj gibi sıcak ortamlardan uzak durulacağını anlattık. Ayrıca varis çorabı ve istirahat sırasında bacakların yukarıda tutulması kişiyi olumlu yönde etkileyeceğinden bahsettik..

Aklınıza takılan diğer soru ve düşüncelerinizi aşağıda ki yorum kısmından hekimlerimize iletebilir, cevap alabilirsiniz.

http://www.varistedavi.gen.tr/varis-hastalari-icin-spor-onerisi

4 Yorum Var

Doktora Soru Sor
 1. elif

  hocam merhabalar. varis tedavisi görüyorum. tedavi görmek dışında çok yürüyüş yapmamında varise iyi geleceğini duydum. doğrumudur ?

  1. Kalp Ve Damar Cerrahi Uzm Op Dr Orhan COŞKUN

   Merhaba;
   Tedavi olurken yürüyüş, spor yapmanızda yarar var. Geçmiş olsun

 2. esra

  merhaba, annem varis tedavisine başladı, mesela her gün spor yapsa, sporcu fiziğine sahip olsa varis tehlikesi tamamen ortadan kalkar mı?

  1. admin

   Hayır kalkmaz, azalır. Özellikle bacak kasları güçlenmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

IDEA Klinik Kadıköy Varis Tedavisi © 2017 - Ameliyatsız varis tedavisi